हेल्लो सरकार ! विमान दुर्घटनाको विवरण खोई ?

२८ फागुन, काठमाडौं । सोमबार राति साढे ९ बजेतिर गृहमन्त्रालयको आधिकारिक वेबसाइट खोल्दा सिरानमा यस्तो वाक्य देखियो- ‘राष्ट्रपतिलगायत राष्ट्रिय जीवनका महत्वपूर्ण क्षेत्रमा रहनुभएका महानुभावहरुको मर्यादाक्रम…।’ अलि तल ‘समाचार’मा लेखिएको थियो-‘अपराधी र तस्करविरुद्धको अभियानमा सहयोग गर्न सञ्चारकर्मीलाई गृहमन्त्रीको आग्रह ।’

देशमा भएको ठूलो विमान दुर्घटनाका बारेमा गृहमन्त्रालयले राति अबेरसम्म न कुनै शोक वक्तव्य निकाल्यो, नत मृतक र घाइतेको अवस्थाबारे जनतालाई जानकारी दिनुपर्ने आफ्नो दायित्व नै निभायो ।

गृहमन्त्री रामबहादुर थापा बादल दिउँसो प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीसँगै विमान दुर्घटना भएको स्थानसम्म पुगेका थिए । तर, यति ठूलो दुर्घटना हुँदा साँझ गृहमन्त्रालयले परिस्थितिको रिपोर्ट सार्वजनिक गर्नुपर्ने दायित्व नै बिर्सियो ।

त्यसो त गृहमन्त्रालयले सोमबार साँझ दुर्घटनाको विवरणसम्बन्धी एउटा विज्ञप्तिको ड्राफ्ट पनि तयार पारेको थियो । तर, कसैले क्याबिनेटको बैठक बस्छ र प्रधानमन्त्री केपी ओलीले नै वक्तव्य जारी गर्ने भएकाले गृहमन्त्रीले केही गर्नु नपर्ने सल्लाह दिएपछि गृहमन्त्री बादलको नजर प्रधानमन्त्रीतर्फ नै सोझियो ।

प्रधानमन्त्री कार्यालयले क्याबिनेटको बैठकपछि साँझ ८ बजे शोक वक्तव्य जारी गर्‍यो । प्रधानमन्त्रीका तर्फबाट जारी हुने वक्तव्यमा कति नेपाली घाइते छन् र उनीहरुलाई कहाँ उपचार गरिँदैछ भन्ने विवरण खुलाउने कुरै भएन । किनभने यो काम प्रधानमन्त्री कार्यालयको नभएर गृहमन्त्रालयको हो ।

देशमा यति ठूलो घटना हुँदा पनि गृहमन्त्रालयले किन वक्तव्य जारी नगरेको भन्ने प्रश्नमा गृहका एक कर्मचारीले अनलाइनखबरसँग भने- हामीले वक्तव्यको ड्राफ्ट पनि तयार पारेका थियौं, तर, प्रधानमन्त्रीकै तर्फबाट वक्तव्य आउने भएपछि यसलाई रोकिएको हो, मन्त्रीज्यूबाट आदेश आउनासाथ हामी त्यसलाई जारी गछौर्ं ।’

टिप्पणीः इतिहासकै कमजोर गृहमन्त्री

त्यसो त प्रधानमन्त्री केपी ओलीलाई इतिहासकै सबैभन्दा बलियो सरकार भनिएको छ । र ओली सरकारलाई शक्तिशाली सरकारको उपमा दिइएको छ । तर, यो सरकारमा ओलीमात्रै शक्तिशाली छन्, उनका गृहमन्त्री चाहिँ इतिहासकै सबैभन्दा कमजोर छन् ।

किनभने रामबहादुर थापा लोकतान्त्रिक सरकारका त्यस्ता प्रथम गृहमन्त्री हुन्, जसलाई गुप्तचर निकायको रिपोर्टिङ हुँदैन । राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागका गोप्य सूचनाहरु प्रधानमन्त्रीको मातहतमा रहने निर्णय केपी ओलीले गराइसकेका छन् । यो अवस्थामा गृहमन्त्रीसँग देशभरिको दैनिक सूचना नहुनु र अपराधसम्बन्धी इन्फरमेशनहरुको अभाव हुनु स्वाभाविकै हो ।

यसैवीच गृहमन्त्रालयको यस्तै कमजोरीको फाइदा उठाउँदै सोमबार मात्रै कैलालीको घोडाघोडी नगरपालिकाका मेयर ममतप्रसाद चौधरीमाथि अज्ञात समूहले गोली प्रहार गरेको छ । यो घटनाले केपी ओली नेतृत्वको सरकार शान्ति सुरक्षाको मामिलामा कमजोर देखिन थालेको महसुस भएको छ ।

सरकार बलियो हुने भनेको सबै मन्त्रीहरुको संस्थागत कामले हो । अधिकारजति प्रधानमन्त्रीले राख्ने र गृहमन्त्री इतिहासकै कमजोर भइरहने हो भने देशको शान्ति सुरक्षा कसरी मजबुद होला ?Traveling gives us the opportunity to disconnect from our regular life. You get to forget your problems/issues for a few weeks, it can also help you figure things out that you would not have understood without the distance traveling can give you. We all have crazy schedules, work and a family to take care of, going away alone or with some friends can give you distance and perhaps even make you realize how important these people are for you. Like the saying says: we never know what we have until we lose it.
Another great benefit is the relaxation you get to do. It’s nice to live life to its fullest and enjoy a stress free time with yourself. Going on vacation lets us recharge our “batteries” by disconnecting us from our regular life. When we come back we feel invigorated and we are happy to be back in our day to day routine. It’s a very good stress remover that has a lot more to give than most people are willing to accept.
Traveling increases our knowledge and widens our perspective. To view new customs, different ways of living is fantastic for the mind. It gives us a new perspective about life and especially our life, it can help us change some of our habits or even create new ones. When I travel I usually make it a point to try new food, some cultures don’t have fries in their diet and they are all skinny, others use spices to give taste and not oils or fats. Discovering different values and ways to get by in life is really interesting. You also need to visit exotic new places and discover what this wonderful world has to offer.

Similiar Post